Aurajoen Uinti lähti kuluneen viikonlopun karkeloihin mukaan tiiviillä ja kilpailuhenkisellä porukalla. Juniorisarjojen edustajat (T10-T11 & P11-P12) lähtivät heti taistelemaan lopullisista sijoituksista koko Suomen tasolla, kun taas vanhemmat ikäluokat (T12-T15 & P13-P16) pyrkivät varmistamaan paikkansa lajeittain 16 parhaan uimarin joukkoon päästäkseen Vaasassa joulukuun alussa kilpailtaviin IKM-loppukilpailuihin.

Perjantai-ilta

Kilpailut alkoivat perjantaina sekä tyttöjen että poikien 100 metrin rintauinneilla. Seuramme ensimmäiset loppukilpailupaikat laitettiinkin nopeasti paperille T12-sarjassa Lilli Kulpakon ja Kerttu Taposen tyylikkään pariuinnin johdosta. Kaverukset löivät kätensä seinään samalla sekunnin sadasosalla ajassa 1:23,67, sijoittuen jaetulle 12. sijalle valtakunnallisissa tuloksissa. Tyttöjen suoritukset olivat vasta alkua, sillä pari erää myöhemmin T15-sarjassa Aurajoen Uinti rymisteli menojaan. Emilia Liven, Emma Uusküla sekä Anna Vira ottivat finaalipaikat haltuun tyylillä. Liven lätkäisi kätensä ensimmäisenä seinään ajassa 1:13,06, heti perässään seuratoveri Uusküla ajalla 1:13,39. Tytöt lukitsivat paikkansa finaaleihin valtakunnan kärkikaksikkona. Anna Vira säesti T15-sarjan rinuliryminää sijoittuen 13. sijalle ajalla 1:17.72.

Pojat jatkoivat siitä, mihin tytöt jäivät. P12-sarjan Tuomas Toppinen hyppäsi ensimmäisen kerran kisa-altaaseen 100 metrin rintauinnin merkeissä. Toppinen löi pitkät kätensä seinään ajassa 1:20,06, sijoittuen upeasti toiseksi koko Suomessa. Jatkoa oli luvassa heti P13-sarjassa, kun Juuso Leppänen sekä Jaakko Pihlava napsivat jatkopaikat itselleen sijoittuen 8. ja 15. sijoille ajoilla 1:19.83 ja 1:21,85. Erkki-papan pojille ei sitten riittänyt mikään. Myös Eemil Kankare päätti, että jatkoonhan tässä mennään. Eemil sijoittui P14-sarjassa 10. sijalle näppärällä ajalla 1:14,06. Vuotta vanhempien poikien sarjassa Oskari Arvo liu'utteli itsensä tyylikkäästi jatkoon ajalla 1:10.32, ottaen 9. sijan itselleen.

Seuraavaksi oli vuorossa 800 metrin vaparit. Menolippuja Vaasaan oli taas tarjolla uusille uimareille. Näistä ensimmäisiin tarttuivat T15-sarjan Alida Öhberg sekä Lydia Rintanen, sijoituksina 7. ja 11. Alidalle upea 10 minuutin alitus! P16-sarjassa Mohamed Ezzat raivasi tiensä jatkoon valtakunnan 6. parhaalla tuloksella 8:57,82.

Perjantai-ilta päättyi vanhimpien ikäsarjojen 4x100m vapariviesteihin, joista molemmista tuli taas tiketit Vaasaan. Tyttöjen joukkue (Anna Vira, Daniela Degenhardt, Sylvia Kuusisto ja Emma Uusküla) sijoittui upeasti toiseksi komealla neljän minuutin alittavalla ajalla 3:58,68. Pojat vuorostaan hurjastelivat itsensä 7. sijalla jatkoon joukkueella Oskari Arvo, Aleksi Vähä-Lassila, Ibrahim Ezzat ja Mohamed Ezzat.

Varsin menevä ensimmäinen kisajakso takana, lisää on varmasti luvassa.

Lauantai-aamu

Lauantain aamujakso alkoi perjantain tapaan rintauinnilla, tällä kertaa tuplasti pidemmällä matkalla. Aurajoen Uinnin väreihin vaihtanut rintauintispesialisti Emilia Liven jatkoi siitä, mihin edellisenä päivänä jäi. Liven kiilasi itsensä jälleen kerran valtakunnan kärkeen ajalla 2:40,39.

Seuraavaksi otettiin mittaa poikien nopeudesta 50 metrin vapaauinnin muodossa. Tuomas Toppinen aloitti pikapyrähdykset vakuuttavasti ajalla 28,04 sijoittuen toiseksi P12-sarjassa. Upea säestys Toppiselle nähtiin Maksim Amosovin toimesta, jonka huima ennätysparannus aikaan 30,24 toi hänelle 7. sijan kokonaistuloksissa. Vanhempien sarjassa Mohamed Ezzat viuhtoi käsiään aikaan 24,34 napaten jatkopaikan sijoittuen neljänneksi.

Vapareista siirryttiin tyttöjen 100m perhosuinnin pariin. T11-sarjan Elsa Vira aloitti vakuuttavasti seuramme perhossuoritukset sijoittuen toiseksi koko Suomessa upealla ajalla 1:18,56 taipuen kuitenkin selkeästi Cetuksen hirmuajan 1:13,55 uineelle Louna Kasviolle. T12-sarjassa duo Kulpakko-Taponen kylvi jälleen tuhoa tuloslistoissa mahtavilla tuloksillaan. Kulpakko sijoittui kolmanneksi kovalla ajalla 1:11,85, Taposen säestäessä 13. sijallaan (1:16,87). T15-sarjassa loppukilpailuihin lähti seurastamme taas tuttuja nimiä. Emma Uusküla sekä Anna Vira ottivat paikkansa Vaasan kuumaan erään hallituilla 1,06,10 ja 1,06,90 suorituksillaan. Sijoituksina 4. ja 7. Heidän lisäkseen saatiin jälleen uusi loppukilpailija, kun Julia Koivisto nappasi hienosti 13. sijan ajalla 1:08,61. Lisäksi harmittavan lähelle jatkopaikkaa jäi Olivia Koski ajalla 1,09:35 jääden vain 0,14s jatkopaikasta.

Poikien seuraavana lajina oli pisin selkäuintimatka. P15-sarjan Ibrahim Ezzat delffasi komeasti itsensä kolmanneksi ajalla 2:13,00 taipuen vain vieressä uineille turkulaisille tovereilleen Jesper Lietzenille ja Elias Laineelle.

Aamu jatkui jälleen tutun duon Kulpakko-Taponen ottaessa omansa tällä kertaa 200m sekauinnissa. Kulpakko sijoittui viidenneksi järisyttävällä ennätysparannuksella (2.39.19). Taponen taas otti viimeisen jatkopaikan ajalla 2:47.33. Pari vuotta vanhempien sarjassa Sylvia Kuusisto nappasi 4. sijan ja paikan finaalien kuumaan erään ajalla 2:29.15. T15-sarjassa jälleen tuttuja nimiä ansaitsi jatkopaikkansa, kun sekä Emma Uusküla että Julia Koivisto (2.30,97 ja 2:33.66) lätkäisivät kätensä seinään.

Pojat vuorostaan ottivat mittaa toisistaan puolet lyhyemmällä sekauintimatkalla. Tuomas Toppinen nappasi jälleen kerran itselleen kakkospaikan Suomessa, joutuen jälleen toteamaan NoPyn Eero Rautaportaan paremmakseen. Vanhempien sarjassa Oskari Arvo napsi 9. sijan ja jatkopaikan ennätyksellään 1,01.46.

Sekareiden jälkeen oli aika päästää myös nuorimman ikäsarjan tytöt altaaseen, 50 metrin selkäuinnin merkeissä. Tästä alkoi Mirelle Hirsiniemi -show. Mirelle ui T10-sarjan ylivoimaiseen voittoon ajalla 35,72 jääden muutaman kymmenyksen seuratoveri Sylvia Kuusiston ikäkausiennätyksestä.  Vuotta vanhemmissa tytöissä Elsa Vira koki kauhun hetkiä startissa, kun hän liukastui ja putosi täysin selälleen. Sisukas tyttö kuitenkin ui lajin loppuun asti, ollen kaikesta huolimatta viides ajalla 36,99. Vanhempien sarjassa Alida Öhberg joutui taipumaan finaalipaikasta muutaman kymmenyksen erolla.

Seuraavaksi pojilla oli vuorossa 400vu. P12-sarjassa Ajjuub Ezzat aloitti henkilökohtaisen urakkansa hienosti sijoittumalla kolmanneksi ajalla 5:02,03. Vuotta vanhemmissa Jaakko Pihlava nappasi 9. sijan hallitulla uinnillaan (4.52,66). Vanhimmassa ikäluokassa Mohamed Ezzat jatkoi finaalipaikkojen kalastamista, sijoittuen kymmenenneksi ajalla 4:23.93.

Lauantain aamujakson päätti T15-sarjan 4x100 sekauintiviesti. Joukkueemme Sylvia Kuusisto, Emilia Liven, Emma Uusküla ja Anna Vira nappasivat neljännen sijan ajalla 4:24,87 ja paikan finaaliin hyvistä asemista.

Lauantai-ilta

Lauantai-ilta sai alkunsa tyttöjen pisimmällä sekauintimatkalla. T14-sarjassa Sylvia Kuusisto liukui Vaasaan asti sijoittuen kolmanneksi ajalla 5:10.09.

Seuraavana altaaseen hyppäsi Oskari Arvo, 50 metrin rintauintipyrähdyksen merkeissä. Oskari nappasi paikkansa seuran nopeimpana rintauimarina ajalla 30,85, joka oikeutti myös jatkopaikkaan 7. sijalla.

Oli tyttöjen pikapyrähdyksen vuoro, tällä kertaa perhosuintina. T10 -sarjassa Mirelle Hirsiniemi räjäytti potin huikealla ajalla 33,64, joka on uusi ikäkausiennätys yli kahdella sekunnilla. Mirelleä säesti upeasti ennätystään parantanut Linnea Koski sijoittuen kahdeksanneksi, ensimmäisen kerran alle 40s menneellä ajallaan 38,99! Vuotta vanhemmissa Elsa Vira jatkoi perhosloistoaan ajalla 33,39 sijoittuen kolmanneksi valtakunnallisissa tuloksissa. Vanhempien luokassa Elsan sisko Anna Vira otti pienemmästä mallia sijoittuen hänkin kolmanneksi ajalla 29,14. Sisarukset ovat selkeästi karistaneet ”neljännen sijan kirouksen” harteiltaan. Myös Julia Koivisto sijoittui upeasti 10. sijalle ajalla 29,78!

Pojat jatkoivat sijoitusten kahmimista, lajina 100 metrin vapari. P12-sarjan Tuomas Toppinen ja Ajjuub Ezzat taiselivat tiukasti pronssimitalista. Mitali päätyi sekunnin erolla Toppisen kaulaan (1,02,92), ennen neljänneksi sijoittunutta Ezzatia (1,03,93). Vuotta vanhemmissa Juuso Leppänen livahti jatkoon viimeisellä finaalipaikalla ajalla 1:02,50.

Matka pysyi samana, tällä kertaa käännyttiin selälleen. T11-sarjassa Elsa Vira jatkoi siitä, mihin edellisessä lajissaan jäi. Tällä kertaa 3. sija irtosi ajalla 1:17.86. T12-sarjassa, kukas muukaan kuin Lilli Kulpakko ja Kerttu Taponen ottivat jälleen jatkopaikat itselleen. Kulpakko 9. ajalla 1:14,23 ja Taponen 16. ajalla 1:16,25. Pari vuotta vanhemmissa Sylvia Kuusisto pääsi altaaseen mielilajissaan. Upeasti liukuva uinti oikeutti 4. sijaan ja jatkopaikkaan ajalla 1:07,63. Vanhimmassa ikäluokassa Anna Vira nappasi 10. sijan ajalla 1:07,98 sekä Julia Koivisto viimeisen jatkopaikan ajalla 1,09,53.

Poikien pisimmällä perhosmatkalla vanhemmat Ezzatit pääsivät irti. Ibrahim varmisti jatkopaikan sijoittuen seitsemänneksi ajalla 2:21.37 sekä vuotta vanhempi Mohamed sijoittuen neljänneksi ajalla 2:11,85.

Seuraavaksi vuoroon astui tyttöjen 200 metrin vapaauinti. T10-sarjassa Mirelle nappasi kolmannen mestaruutensa ajalla 2:33.39. Hyvän vastuksen tarjosi naapuriseura ÅSK:n upeasti uinut Kerttu Rantanen (2:36.55). Niukasti pistesijoilta ulos jäi upean parannuksen tehnyt Linnea Koski (2.47.57).  Vanhimpien tyttöjen sarjassa Emma Uusküla raivasi tiensä raskaasta uinnista huolimatta jatkoon ajalla 2:15.33. Niukasti jatkopaikoilta ulos jäivät sekä Emilia Liven että Lydia Rintanen.

Lauantain kisajaksot päättyivät sekä pienten, että isojen mixed 4x50 sekauintiviesteihin. Pienten joukkue äityi hurjaan vauhtiin, kun kokoonpano Ajjuub Ezzat, Tuomas Toppinen, Mirelle Hirsiniemi ja Elsa Vira tykittivät ylivoimaiseen voittoon ajalla 2:11.37, tehden uuden ikäkausiennätyksen. Isojen viestissä kokoonpano Ezzat-Liven-Ezzat-Vira hurjasteli jatkoon kolmannella sijalla ajalla 1:52,60.

Sunnuntai-aamu

Viimeinen kisapäivä alkoi poikien pisimmällä rintauintimatkalla. P14-sarjan Eemil Kankare jatkoi vahvoja suorituksiaan rintauinnissa sijoittuen 14. sijalle ja varmistaen jatkopaikkansa ajalla 2:43.65.

Jatkoa seurasi tyttöjen 50 metrin vapaauinnissa. T10 sarjassa Mirelle Hirsiniemi tuli, näki ja voitti. Aika 31,66 uupui jälleen vain nipistyksen verran ikäkausiennätyksestä. T11-sarjassa Elsa Vira nappasi hopeaa ajalla 30,38 taipuen kisoja dominoineelle naapuriseuran Ellen Kaiturille. Vanhempien sarjassa Anna Vira pyöritti kätensä maaliin ajassa 27,34, mikä oikeutti 10. sijaan ja jatkopaikkaan. Harmittavan lähelle, ensimmäiselle varasijalle, jäi Daniela Degenhardt ajalla 27,72.

Poikien 100 metrin perhosuinnissa Juuso Leppänen perhosteli itsensä jatkoon 11. sijalle ajalla 1:11.92. Mikael Hirsiniemi joutui harmikseen taipumaan ensimmäiselle varasijalle kymmenyksen erolla ajalla 1:14.34. P15-sarjassa Ibrahim Ezzat ja Oskari Arvo lensivät jatkoon tyylillä. Ibrahim Suomen kärkenä ajalla 58,87 ja Oskari 12. ajalla 1:02.61. Vanhimmassa sarjassa vanhin Ezzat liiteli jatkoon toisena ajalla 58,33.

Jatkoa seurasi tyttöjen 200m selkäuinnissa, kun selärispesialisti Sylvia Kuusisto tyylitteli jatkoon kolmantena ajalla 2:24,38. Vuotta vanhemmissa Anna Vira napsi viimeisen paikan finaalien kuumaan erään, ajalla 2:30,70.

Seuraavaksi pojat sekoilivat 200 metriä sekauintia. P12-sarjassa mitalientuloa ei voinut estää, kun Tuomas Toppinen ja Ajjuub Ezzat hyppäsivät ammeeseen. Toppinen toinen ajalla 2:38.39 ja Ezzat kolmas ajalla 2:41.58. Vuotta vanhemmissa Juuso Leppänen otti jatkopaikan ajalla 2:33,61 sijoittuen seitsemänneksi. P-15 sarjassa Oskari Arvo kellui jatkoon ajalla 2:24.22, mikä oikeutti 14. sijaan.

Tytöt jatkoivat puolta lyhyemmällä sekauintimatkalla. T10-sarjan Mirellelle viides mestaruus suvereenisti ajalla 1:19.12. Vuotta vanhemmissa Elsa Vira ui kolmanneksi ennätyksellään 1:18.22, samalla katsoessaan, kuinka vieressä uinut ÅSK:n Ellen Kaituri suorastaan lensi uskomattomaan ikäkausiennätykseen 1:13.38. Vanhempien sarjassa Emma Uusküla jatkoi vahvoja suorituksiaan, sijoittuen kuudenneksi ajalla 1:06.35. Emilia Liven jäi harmittavasti vain 6 sadasosan päähän jatkopaikasta, ensimmäiselle varasijalle, heti perässään Julia Koivisto muutaman kymmenyksen päässä.

Poikien 50 metrin selkäuinnissa P11-sarjan Joonatan Davie joutui pettymään hylkäyksen takia. Aika olisi oikeuttanut 7. sijaan. Vanhempien sarjassa Ibrahim Ezzat hienosti neljänneksi delffaten aikaan 27,59.

Aamujakson viimeisenä henkilökohtaisena lajina uitiin tyttöjen 400m vapaauinti. Kerttu Taponen alitti upeasti 5 minuutin haamurajan sijoittuen seitsemänneksi ajalla 4:57.25. Vanhimpien sarjassa Emma Uusküla ja Alida Öhberg ottivat jatkopaikat sijoituksilla 10. ja 15. Lähelle jatkopaikkaa ylsi myös Lydia Rintanen jääden 18. sijalle.

Neljännen jakson päätti isojen poikien 4x100sku viesti, jossa AUi luikahti viimeisenä jatkoon kokoonpanolla Ezzat-Arvo-Ezzat-Vähä-Lassila ajalla 4:07.21

Sunnuntai-ilta

Viimeinen kisajakso sunnuntai-iltana alkoi seuramme osalta tyttöjen 50m rintauinnilla. T10 sarjassa Mirelle Hirsiniemi täydensi kuuden henkilökohtaisen kultansa suoran voittamalla yllättäen sivulajinsa ajalla 41,39. Vanhempien sarjassa rinulispesialistit Uusküla ja Liven ottivat jatkopaikat itselleen sijoilla 3. ja 5. (32,84 ja 33,48).

Ilta jatkui poikien 50m perhosuinnilla, jossa Tuomas Toppinen (P12) jatkoi mitalisuoraansa lennokkaalla uinnilla 30,94, joka oikeutti hopeaan. Vanhempien ikäsarjassa Ibrahim Ezzat ja Oskari Arvo ottivat itselleen perhospyrähdyslipukkeet Vaasaan. Ezzat 3. ajalla 26,01 ja Arvo 11. ajalla 27,11.

Menoa ja meininkiä riitti koko illan ajan, seuraavaksi tyttöjen 100m vaparissa. T11 sarjassa Elsa Vira nappasi neljännen sijan hienolla ennätysajalla 1:07,29. Vuotta vanhemmissa Taponen ja Kulpakko kiihdyttelivät kiven kovilla ajoilla 1,04,32 ja 1,06,16 jatkoon. Sijoituksina 5. ja 11.

T14-sarjassa Sylvia Kuusisto jatkoi tuttuja minuutin alituksiaan napaten viidennen jatkopaikan ajalla 59,93. Daniela Degenhardt säesti seitsemännellä sijallaan ajalla 1,00,75. Vanhimmassa ikäluokassa Anna Viralle paikka kuudentena jatkoon, vahvalla suorituksella 59,06.

Seuraavaksi oli poikien vuoro kääntyä selälleen samalla matkalla. P12-sarjassa nuorin Ezzatin veljeksistä nappasi tyylitellen toisen sijan ajalla 1:13,59. Vuotta vanhemmissa Jaakko Pihlava lisäsi tulevaan Vaasan urakkaansa kyseisen matkan, sijoittumalla kymmenenneksi ajalla 1:12,34. Mikael Hirsiniemi sai vihdoin hänkin oman tikettinsä Vaasaan, ollen 14. ajalla 1.12,93. P14-sarjassa Eemil Kankare ansaitsi viimeisen finaalipaikan, ajalla 1:09,56. P15-sarjassa delffarispesialisti Ibrahim Ezzat sukelteli torpedon lailla itsensä valtakunnan kakkoseksi, ajalla 1:00,66.

Tyttöjen 200m perhosuinnissa nähtiin upea suoritus T13-sarjassa. Kun vielä finaalipaikkaa vailla ollut Matilda Laitinen paranteli ennätystään peräti 15 sekuntia, ja hyppäsi tuloslistoissa peräti 6. sijalle upealla ajalla 2:45,88. Vanhimpien tyttöjen sarjassa perhostelijat Lydia Rintanen, Julia Koivisto sekä Olivia Koski nappasivat kaikki paikkansa finaalitapahtumaan. Upeat uinnit viikonlopun päätteeksi toivat uimareille sijoitukset 11., 12. ja 16.

Kisojen viimeisenä henkilökohtaisena lajina uitiin poikien 200m vapaauinti. Oskari Arvo laukkasi itsensä jatkoon viimeiselle finaalipaikalle ajalla 2:05,55. Vanhimmassa ikäluokassa Ezzatin veljesten vanhin taas innostui aivan hirvittävään vauhtiin, täräyttäen itsensä ykkösenä jatkoon huimalla ajalla 1:56,58.

Kisat kruunasi sekä pienten että isojen 4x50 vapaauintiviesti. Pienet lähtivät viestiin kahdella kokoonpanolla. Ennakkosuosikkina lähtenyt ykkösjoukkueemme  Ajjuub Ezzat, Tuomas Toppinen, Elsa Vira sekä Mirelle Hirsiniemi lähtivät jälleen jahtaamaan kivenkovaa ikuennätysaikaa. Mirelle lätkäisi joukkueensa maaliin ajassa 1:56,88, joka jää uupumaan RaisU:n kovasta kisaennätyksestä puolisen sekuntia. Erityismaininta annettakoon Tuomas Toppisen hirmuisesta osuusajasta 26,73. Ykkösjoukkueen sijoitus ylivoimainen ykkönen. Toinen joukkueemme Maksim Amosov, Konsta Vainio, Iida Vartiainen ja Mirella Sauhula jäivät niukasti ulos pistesijoilta tiukassa taistossa, hienolla ajalla 2:09,85. Vanhempien viestiin lähdettiin yhden joukkueen kokoonpanolla Ezzat-Ezzat-Vira-Uusküla. Erittäin vauhdikkaassa viestissä uimarit antoivat kaikki, mitä vielä raskaan viikonlopun jälkeen oli jäljellä. Uusküla toi joukkueen maaliin mahtavassa ajassa 1:42,72, joka oikeutti erittäin tiukassa kilpailussa kolmanteen jatkopaikkaan. Finaalista on tulossa todella kutkuttava, kun 5 joukkuetta ovat alle sekunnin sisällä.

Kilpailujärjestäjille suuri kiitos hyvin järjestetystä tapahtumasta. Kaikki sujui helposti ja ongelmitta, ja fiilis oli katossa koko viikonlopun läpi.

Aurajoen Uinti kiittää ja kuittaa. Vaasassa nähdään!