Aurajoen Uinti isännöi viikonloppuna rakkaan naapuriseuran kanssa Ikäkausimestaruusuintien finaalit Impivaaran kuumassa ja kosteassa uintipyhätössä – ja millä tavalla! Vain pääkaupunkiseudun suurseurat Cetus ja HSS pystyivät mitaleissa ja pisteissä parempaan. Aurajoen Uinti oli kiistatta paras varsinaissuomalainen uimaseura, ja kun viimeisen kisajakson jälkeen joukkue kokoontui palkintopallille mitalit kaulassa, löytyi uimareilta yhteensä peräti 26 kimaltavaa killutinta. Rock'n'roll!

Seuran parhaasta yksilösuorituksesta vastasi P14-sarjan monipuolinen ja kestävä kilpailija Jesper Lietzen, joka ui mestaruuteen 200 metrin perhos- ja rintauinneissa sekä 400 metrin sekauinnissa. Lisäksi Lietzen sijoittui toiseksi 200 metrin sekauinnissa, 100 metrin rintauinnissa ja oli 200 metrin selkäuinnissa kolmas. Vain 800 metrin vaparin seitsemäs sija oli hienoinen pettymys, mutta jäipähän nälkää ja parannettavaa. Pitkän sekauinnin ja rintauinnin ajat olivat huippulaatua. 400 sku taittui aikaa 4.57,67, mikä on toiseksi nopein koskaan IKM-uinneissa nuorimmassa ikäsarjassa uitu. Kisaennätys jäi harmittavasti 0,78 sekunnin päähän. 200 metrin rintauinnissakin ensimmäisenä maaliin ehtinyt Lietzen sai puida kiukuissaan vettä, kun kisaennätys jäi vieläkin lähemmäs, vain 0,62 sekunnin päähän. Käännökset, käännökset...

Kahden kullan arvoiset kisat uivat myös Ibrahim Ezzat ja Paula Peltola. Ibrahim jatkoi Ezzatin perheen perhosuintimenestystä voittamalla 100 metrin perhostelun P14-sarjassa huimalla ajalla 1.01,53. Vastaavalla selkäuintimatkalla mestaruus meni jakoon Kemin Ronny Brännkärrin kanssa ajalla 1.04,87. Pidemmällä selkäuintimatkalla Ibrahim ui toiseksi ja 200 metrin perhosuinnissa kolmanneksi. Ezzatin harmiksi sekä perhos- ja selkäuintilajit uitiin aina aamujaksossa, joten jompikumpi matkoista kärsi aina edellisen rasituksesta. 

Paula Peltolalle IKM-finaalit olivat vain pieni pakollinen välipala kohti kesän pääkilpailuja, Nuorten Euroopan Mestaruusuinteja. Peltola ei ollut viimeistellyt Turun kekkereihin lainkaan, mikä näkyi toki ajoissa mutta ei muuttanut sijoituksia mihinkään. Vanhimman ikäluokan tyttöjen selkäuinnin ykkösnimestä ei ollut missään kohtaa epäilyksiä. Paula Peltola voitti sekä 100 että 200 metrin selkäuinnit murskaavalla ylivoimalla, vaikka ei edes uinut omiin ennätysaikoihinsa. Myrskyvaroitus Nuorten EM-altaita ajatellen oli se, että 100 metrin vapaauinnissa Peltola silppusi vanhasta ennätyksestään puolitoista sekuntia ja porhalsi neljänneksi huippuajalla 59,88, päästäen oman seuran tytöt Reetta Rantakokon ja Vuokko Suomäen vain sadasosapelillä palkintopallille. Mihin vauhti viimeistelyn myötä siis yltyykään...

Neljäs henkilökohtaiseen mestaruuteen yltänyt uimari on Sylvia Kuusisto, joka edusti ainoana aurajokelaisena T13-sarjassa. 200 metrin selkäuinti oli huimaava trilleri, jossa neljä tyttöä taisteli mestaruudesta loppusuoralle asti. Sylvia Kuusisto halusi voittoa eniten ja löikin kätensä ensimmäisenä seinään ajassa 2.32,40. Myös kovatasoisessa 400 metrin sekauinnissa Kuusisto paransi omaa ennätystään siinä määrin paljon, että ansaitsi nousta kolmanneksi korkeimmalle palkintopallikorokkeelle.

Kokonaisuutena perjantain iltajakso oli nihkeä, ja valmennus olikin jo vähän huolissaan, heräävätkö uimarit lainkaan kisatapahtumaan. Kotikisoissa uimareiden on välillä vaikea saada latausta kuntoon, kun kaikki on arkisen tuttua ja turvallista. Hienoisten hengennostatuspuheenvuorojen jälkeen meno kuitenkin muuttui, ja heti lauantaiaamusta alkaen kotijoukkue tarjoili yleisölle upeita venymisiä ja reipasta kavereiden kannustusta. Lauantai-ilta huipentui tyttöjen 4x100 metrin vapaauintiviestiin, jossa valmennus elätteli toiveita jopa kisaennätyksestä, johon jokaisen uimarin venyessä olisi ollut mahdollisuudet, mutta vaikka kisaennätys jäi haaveeksi, mestaruus irtosi kuitenkin selkeällä marginaalilla. Tyttöjoukkueen iloinen yhtenäinen meininki ja sopiva hulluttelu kruunasivat toisen kisapäivän. Kokoonpanossa uivat Vuokko Suomäki, Paula Peltola, Anna Vira ja Reetta Rantakokko.

Viimeisen kisapäivän huippuhetkiä olivat yllätyspronssit, jotka osoittavat vain sen, että osallistujalistojen perusteella ei yhtäkään mitalia jaeta. 14-vuotiaiden tyttöjen 200 metrin perhosuinnissa nähtiin kuumassa erässä peräti neljä Aurajoen Uinnin tyttöä, kun team Ekin Enkelit testasi perhosuintikuntoaan. Reunaradalta Lydia Rintanen onnistui vauhdinjaossaan parhaiten luottaen toisen satasen voimaan, ja niinpä hänet palkittiin pronssisella mitalilla. 

Oskari Arvo suoritti koko kisojen komeimman tason noston, kun 14-vuotiaiden poikien 100 metrin perhosuinnissa toukokuussa aikaan 1.11,75 uinut nuorimies lähti kylmääkin kylmemmästä erästä matkaan ja kohautti kotiyleisöä pysäyttämällä kellot aikaan 1.05,75. Alkoi lähes kymmenen erän mittainen jännittäminen ennen kuin saatiin nähdä, että Arvon aika riitti kuin riittikin pronssille. 

Tasaisen varma suorittaja IKM-uinneissa oli myös Ezzatien perheen esikoinen Mohamed, joka perheensä perinteitä noudattaen kunnostautui parhaiten juuri perhosuintimatkoilla. 200 perhosuinnissa Mohamed Ezzat otti hopeaa, satasen matkalla pronssia. Lisäksi hän sijoittui kolmanneksi 800 ja 200 metrin vapaauinneissa. Mohamed jatkaa kauttaan Nuorten Pohjoismaiden Mestaruusuinteihin, eikä hänkään ollut vielä varsinaisesti viimeistellyt Turun kisoihin. Saapa nähdä, miten sekunnit vielä ropisevat ajoista, kun kolme viikkoa myöhemmin Ezzat hyppää Tampereella NPM-altaaseen.

Myös Anna Vira sijoittui hienosti hopealle 14-vuotiaiden tyttöjen 200 metrin rintauinnissa ja oli kolmas 400 metrin sekauinnissa, vaikka ensimmäisen henkilökohtaisen lajin, 100 metrin perhosuinnin neljäs sija, jäi häntä aluksi kovasti harmittamaan.

Niin ikään Nuorten PM-kisoihin valitut Vuokko Suomäki ja Reetta Rantakokko olivat kisoissa keskittyneet lähinnä lyhyisiin vapaauintimatkoihin, ja tulokset olivat loistavat. Molemmat tytöt rikkoivat ensimmäistä kertaa urallaan pitkän radan 100 metrin vapaauinnissa minuutin haamurajan. Suomäki otti ajalla 59,49 hopeaa ja Reetta Rantakokko ajalla 59,85 pronssia, molemmat T15-sarjassa. Sunnuntai-illan vihoviimeisessä viestissä tytöt pääsivät näyttämään sprinttiosaamistaan, kun Aurajoen Uinnin joukkue Reetta Rantakokko, Mohamed Ezzat, Ibrahim Ezzat ja Vuokko Suomäki nousi pronssille neljän huikean yksilösuorituksen summana. Avausosuuden uinut Rantakokko saapui maaliin nopeammin kuin koskaan ennen ajassa 27,16, Mohamed jatkoi toisen siivun aikaan 25,47, Ibrahim tahditti lukemin 25,86 ja Vuokko ankkuri joukkueen maaliin osuusajalla 26,91. 

Aurajoen Uinnin mitalit ja pistesijat
Jesper Lietzen P14 KULTAA 200 pu, KULTAA 400 sku, KULTAA 200 ru, HOPEAA 100 ru, HOPEAA 200 sku, PRONSSIA 200 su, 7. 800 vu
Ibrahim Ezzat P14 KULTAA 100 pu, KULTAA 100 su, HOPEAA 200 su, PRONSSIA 200 pu, 4. 200 vu, 5. 100 vu
Paula Peltola T15 KULTAA 100 su, KULTAA 200 su, 4. 100 vu, 5. 200 sku
Sylvia Kuusisto T13 KULTAA 200 su, PRONSSIA 400 sku, 4. 100 su, 5. 200 sku
Mohamed Ezzat P15 HOPEAA 200 pu, PRONSSIA 100 pu, PRONSSIA 800 vu, PRONSSIA 200 vu
Anna Vira T14 HOPEAA 200 ru, PRONSSIA 400 sku, 4. 100 pu, 5. 200 pu, 6. 100 vu
Vuokko Suomäki T15 HOPEAA 100 vu
Oskari Arvo P14 PRONSSIA 100 pu, 4. 100 ru, 7. 100 su, 7. 200 sku, 8. 200 ru
Lydia Rintanen T14 PRONSSIA 200 pu, 5. 800 vu
Reetta Rantakokko T15 PRONSSIA 100 vu, 7. 100 pu
Emma Uusküla T14 6. 800 vu, 6. 100 ru, 7. 200 sku, 7. 200 ru
Julia Koivisto T14 6. 200 sku, 7. 200 su, 8. 400 sku
T4x100 vuv KULTAA (Vuokko Suomäki, Paula Peltola, Anna Vira, Reetta Rantakokko)
2T+2P 4x50 vuv PRONSSIA (Reetta Rantakokko, Mohamed Ezzat, Ibrahim Ezzat, Vuokko Suomäki)
2T+2P 4x50 skuv 5. (Paula Peltola, Jesper Lietzen, Mohamed Ezzat, Reetta Rantakokko)
P 4x100 skuv 6. (Ibrahim Ezzat, Jesper Lietzen, Mohamed Ezzat, Oskari Arvo)