Joulujuhlassa palkittiin vuoden onnistujat

Aurajoen Uinti vietti joulujuhlaa tiistaina 9.12. tuttuun tapaan T-talolla. Herkkupöytä oli pullollaan, kun jokainen oli tuonut omia lempipurtaviaan. Illan isäntänä toimi Jani Rusi, joka kertasi kuluneen vuoden kohokohdat niin uinnin, hengenpelastuskerhon kuin kurssitoiminnankin osalta. Uimahyppääjien kasvavasta toiminnasta kertoi hyppääjä-valmentaja Otto Lehtonen. Glögin ryystämisen ja erilaisten suklaakakkujen maistelun lomassa palkittiin myös vuoden aikana ansioituneita urheilijoita. Seuran parhaaksi uimariksi oli hallitus valinnut Nikita Saunosen tämän Nuorten EM-edustuksen, NPM-edustuksen, maajoukkuevalinnan ja ilmiömäisen Nuorten SM-kisaennätyksen perusteella. Seuran parhaaksi tyttöjunioriksi valittiin Emma Suomio, poikajunioriksi Santeri Horst, IKM-uimariksi Elias Kuusisto ja rollouimariksi Ibrahim Ezzat. Seuran parhaaksi uimahyppääjäksi valittiin Jouni Kallunki, joka edusti Suomea EM-uimahypyissä ja voitti hopeaa Pohjoismaiden mestaruuskilpailuissa 3 metrin ponnahduslaudalla. Parhaaksi tyttöhyppääjäksi valittiin Iiris Suvitie ja parhaaksi poikahyppääjäksi Santtu Hörkkö. Kaikissa näissä valinnoissa katsottiin koko vuotta 2014 ja uimarin kaikkia vuoden saavutuksia.

Juhlassa palkittiin myös jokaisen ikäsarjan paras uimari käyttäen kriteerinä oman ikäsarjan Rudolphin taulukon pisteitä. Lisäksi jokaisen ryhmän valmentajat olivat saaneet kunnian valita ryhmästään yhden erityisten hyvin harjoitelleen ja positiivista energiaa tuoneen urheilijan, jolle myönnettiin vuotuinen tsempparipalkinto.

Ikäsarjojen parhaat

T9 Mirelle Hirsiniemi

P10 Mikael Hirsiniemi

T10 Milla Rintanen

P11 Eemil Kankare

T11 Sylvia Kuusisto

P12 Ibrahim Ezzat

T12 Emma Uusküla

P13 Mohamed Ezzat

T13 Reetta Rantakokko

P14 Ensio Rislakki

T14 Tessa Helenius

P15 Elias Kuusisto

T15 Oona Forsblom

P16 Vilho Mäenpää

T17 Emma Suomio

P18 Nikita Saunonen

N Mari Ääri

M Jani Rusi

Ryhmien Tsempparit

Edustus A: Emma Suomio

Edustus B: Hertta Pieniniemi

JuniorTeam: Jere Nevalainen

IKU: Lotta Aho

IKU2: Amanda Mankinen

Rollo1: Jesper Lietzen

Rollo2: Greta Kandolin

Rollo3: Lilli Kulpakko

Rollo4: Kerttu

Uimahyppy: Elmeri Valtonen

Aurajoen Uinti onnittelee kaikkia palkittuja ja toivottaa hyvää joulun odotusta koko seuralle.