Kullanhohtoiset IKM-finaalit

Aurajoen Uinti nousi jälleen toiseksi ikäkausimestaruusuintien seurapistekilpailussa megaseura Cetuksen jälkeen. Aurajoen Uinti rohmusi Hämeenlinnassa lyhyellä radalla 13.-15.12.2013 uiduissa ikäkausimestaruusuintien finaaleissa peräti 18 kultamitalia, 6 hopeaa ja 6 pronssia. Kirkkaimpina tähtinä loistivat Roosa Mört ja Iida Reini, jotka molemmat uivat neljä henkilökohtaista mestaruutta.

Roosa Mört rikkoi omat karsintavaiheessa uimansa kilpailuennätysajat 100 metrin vapaa-, selkä- ja perhosuintimatkoilla ja hamusi itselleen vielä yhden ennätyslajin lisääkin kirjauttamalla 200 metrin sekauinnin uusiksi kilpailuennätyslukemiksi 2.17,96. Iida Reini voitti ylivoimaisesti 200 metrin sekauinnin, 100 metrin rinta- ja vapaauinnin ja teki oman uintiuransa ensimmäisen kilpailuennätyksen 200 metrin vapaauinnissa rikkomalla Patricia Aschanin nimissä kuusi vuotta olleen ennätysajan tuloksellaan 2.09,11.

Kuudes Aurajoen Uinnin nimiin kirjattu kisaennätys syntyi voitokkaan viikonlopun viimeisessä startissa, kun sekajoukkueiden 4x50 vapaauintiviestissä kokoonpano Nikita Saunonen, Iida, Reini, Santeri Horst ja Roosa Mört ui voittoon parantaen vanhaa ennätysaikaa yli sekunnilla lukemiin 1.40,84. 

Aurajoen Uinti oli Hämeenlinnassa 17 uimarin joukkueella. Uimareita oli mukana neljästä eri ryhmästä (JT1, JT2, Rollo1, IKU), mikä osoittaa ilahduttavaa tason nousua myös kärkiryhmien ulkopuolella. 17 uimarista peräti 15 mahdutti itsensä seurapisteille eli kahdeksan parhaan joukkoon, ja jonkinlaisena ilmiönä kai voidaan pitää sitäkin, että huikeat kahdeksan uimaria ylsi viikonlopun aikana henkilökohtaiseen mestaruuteen. 

Aurajoen Uinnin mitalit

Roosa Mört T14 KULTAA 200 sku (2.17,96), KULTAA 100 pu (1.02,64), KULTAA 100 su (1.02,60), KULTAA 100 vu (56,68), HOPEAA 200 vu (2.07,94)

Iida Reini T13 KULTAA 200 sku (2.25,13), KULTAA 200 vu (2.09,11), KULTAA 100 vu (59,66), KULTAA 100 ru (1.13,63), HOPEAA 200 ru (2.41,05)

Reetta Rantakokko T12 KULTAA 100 vu (1.01,16), KULTAA 400 vu (4.42,88), KULTAA 200 sku (2.31,03), HOPEAA 100 pu (1.10,93), PRONSSIA 100 ru (1.20,42)

Santeri Horst P16 KULTAA 200 ru (2.22,41), HOPEAA 800 vu (8.33,44), PRONSSIA 100 ru (1.06,02)

Elias Kuusisto P14 KULTAA 400 sku (4.47,58), HOPEAA 200 su (2.18,81)

Vilma Roman T13 KULTAA 200 pu (2.32,43), PRONSSIA 800 vu (9.41,18)

Saara Männistö T13 KULTAA 100 su (1.07,01)

Nikita Saunonen P16 KULTAA 100 vu (51,97)

Kristiina Merenluoto T13 HOPEAA 400 sku (5.16,43)

Emma Suomio T15 PRONSSIA 100 pu (1.07,19)

2 T15 + 2 P16 4x50 skuv (Roosa, Santeri, Iida, Saunonen) KULTAA (1.51,97)

2 T15 + 2 P16 4x50 vuv (Saunonen, Iida, Santeri, Roosa) KULTAA (1.40,84)

T15 4x100 skuv (Saara, Iida, Vilma, Roosa) PRONSSIA 4.24,34

T15 4x100 vuv (Iida, Emma, Reetta, Roosa) PRONSSIA 3.59,74

Mukana finaaleissa olivat myös Nikita Räikkönen, Miikka Kylmänen, Vilho Mäenpää, Oskar Nordquist, Vuokko Suomäki, Paula Peltola ja Tessa Helenius.

Uimaliiton uutinen: http://www.uimaliitto.fi/liitto/uutiset/kova-taso-hameenlinnan-ikm-uinneissa/